Středa, 26 ledna, 2022

Návrhářka představí příběh Frankensteina: Chci upozornit na problém komunikace, říká Freier

Více článků

Letos dostal svět módy kvůli pandemii zabrat.

Celosvětově milované a dlouho očekávané týdny módy se museli dít online, návrháři si už zoufali, ale konečně se opět dostáváme do normálu a doufejme, že se již brzy můžeme těšit na různé eventy, kdy nám předvedou, na jakých kouscích během pandemie pracovali.

Jen před pár týdny se uskutečnil Pražský Fashion Week, kde jsme již měli možnost nahlédnout na kolekce českých i Slovenské návrhářů. Objevilo se zde několik skvostných modelů, které ohúrili.

Svět módy očima Slovenské návrhářů
Postupně vám přineseme naše rozhovory s návrháři ze slovenské módní scény. Společně se podíváme na to, na čem aktuálně pracují, jaké trendy nastolí, co je inspiruje v tvorbě a mnoho dalších zajímavých informací ze světa Slovenská umělců, kteří zasvětili život módě. První návrhářkou je dnes Terezie Feňovčíková se svou značkou Freier.

Freier působí na trhu od roku 2018. Její kolekce jsou inspirovány filmovými charaktery, poslední kolekce se nesla v duchu mimozemšťanů. Tato kolekce byla inspirována filmem Aliens od Jamese Camerona z roku 1986. Její tvorba je vždy jedinečná, trendy a v určité míře extravagantní. Na co se můžeme těšit letos a kde poprvé představí novou kolekci? Toto všechno a ještě mnohem více nám Terézia prozradí v rozhovoru.

FOTOGALERIE
Kolekce značky Freier od Terezie Feňovčíkovej
Zdroj: Instagram: freier.o210
Na čem aktuálně pracuješ a co tě inspiruje při tvorbě nové kolekce?

Momentálně připravuji kolekci s názvem Prodigious a při její tvorbě pokračuji v osobních fascinaci. Obracím se k filmové a literární ikoně, a to k příběhu o Frankensteinovi a jeho monstru.

Kolekcí chci upozornit na problém komunikace, kdy lidé místo poznávání přepadávají odsuzování a strachu. Co vizuálně propojuje konfrontací mezi uniformitou a abnormalitou, zároveň romantizujícím původ témata využiji iv střihovém základě kolekce.

FOTOGALERIE
Moodové kresby nové kolekce
Zdroj: Terézia Feňovčíková
Co všechno bude v připravované kolekci zahrnuto – latky, střihy, nějaké symboly?

Jelikož moje kolekce bývají pozitivně vnímáno ze strany mužů i žen, i přesto, že jejich prezentuji na modelech, jsem se rozhodla vrámci konceptu tuto myšlenku podpořit. Cílem je oslovit široké spektrum lidí bez ohledu na tělesné proporce a pohlaví. Kolekce bude vystavěna přes základní oděv a to bude košile a její variace na plášť či kabát.

A aby se minimalizovala rozdílnost pohlaví, rozhodla jsem se místo kalhot zhotovovat ,, pánské sukně „. Materiálový výběr jsem rozšířila o textil vyráběn z odpadního a recyklovaného materiálu. Také nadále pracuji i s odpadními kousky a tentokrát jsou to ozdobné okraje ložního prádla.

Kde budeme moci poprvé vidět finální kolekci?

Po roční pauze věřím, že se módní akci Fashion Live dostane do normálu a kolekci si budou moci užít nadšenci módy živě. Respektive připravuji kolekci pro veřejnou prezentaci na začátku podzimu, ale samozřejmě v případě nepříznivých okolností počítám is online verzí.

Na který kousek se nejvíce těšíš?

Těch kousků je více, ale těším se na spolupráci s Resell Store Flaco. Přičemž kluci z tohoto seskupení mi opět připravili grafické návrhy potisků, které toto téma výjimečně odlehčí a posouvají na ulici.

Kolik kousků ses rozhodla zahrnout do nové kolekce?

Do kolekce plánuji zařadit alespoň 18 look, přičemž každý se skládá ze dvou až tří kusů oděvních součástek doplněných io oděvní doplňky jako tašky, pokrývky hlavy či návleky. No stále je to otevřené a někdy chytíte mánii a nevíte přestat tvořit :).

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články