Středa, 26 ledna, 2022

Ovesné vločky na snídani: Opravdu pomohou k vysněné postavě? Na co si při jejich přípravě dát pozor

Více článků

Každý odborník vám řekne, že při hubnutí je velmi důležité snídat. Snídaně s dostatkem bílkovin snižují pravděpodobnost, že se budete později přejídat. Je však dobré začít den miskou ovesných vloček?

Ovesné vločky jsou obecně považovány za zdravé jídlo. Dodají vám energii a další prospěšné živiny. Snižují hladinu cholesterolu a regulují hladinu cukru v krvi. Na druhé straně víme, že jsou bohaté i na sacharidy, což při snaze zhubnout není ta nejlepší vlastnost. Jsou zda nejsou vhodné ke snídani, pokud chcete zhubnout?

Odpověď je jednoduchá: To, zda jsou ovesné vločky dobré snídaně při hubnutí, závisí na druhu, který si vyberete a na způsobu, jak si je připravíte.

Kolik kalorií obsahují ovesné vločky?
Když se podíváte na výživový profil ovesných vloček, uvidíte, že kromě sacharidů obsahují vlákninu a další živiny, jako je zinek a hořčík. Počet kalorií, které miska ovesných vloček obsahuje, závisí na tom, jak je vaříte nebo co do nich přidáte.

Hrnek ovesných vloček obsahuje:

307 kalorií

5 g tuku

54 g sacharidů

1 g cukru

150 mg sodíku

10 g vlákniny

10 g bílkovin

Jaké jsou pozitiva ovesných vloček pro zdraví?
Ovesné vločky patří k celozrnným potravinám, jsou skvělým zdrojem vlákniny, která podporuje správné fungování trávicího systému. Rozpustná vláknina navodí pocit sytosti, zároveň snižuje hladinu cholesterolu a dokonce pomáhá i při některých kožních onemocněních, například ekzémech.

DIVA.SK
Mandlové mléko má mnoho výhod a chutná výborně: Dopřejte si ho v těchto jídlech bez výčitek
Oproti jiným obilovinám mají ovesné vločky i další výhodu: obsahují množství bílkovin, proto jsou vhodné jako doplněk k silovému tréninku. Kombinace bílkovin a živin, jako je železo, fosfor a mangan, přispívá zotavení svalů po tréninku, ale také vás nabije energií před ním.

Mohou vám ovesné vločky pomoci při hubnutí?
Díky tomu, že jsou bohaté na živiny a podporují zasycení, určitě ano. Beta-glukanové vláknina přitahuje vodu, budete se cítit déle sytí.

Pravidelné konzumování ovesných vloček snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu a snižuje obvod pasu. Podle další studie konzumace ovesných vloček po dobu 12 týdnů vede ke snížení BMI, objemu tělesného tuku a poměru pasu a boků. Pomáhají také kontrolovat glukózovou a inzulínovou odpověď, zejména u lidí s cukrovkou.

To znamená, že i když obsahují množství sacharidů, považují se za nízko-glykemické, tedy cukr z nich se tráví pomalu, a proto nezpůsobuje výrazný nárůst hladiny cukru v krvi. Energie z nich se uvolňuje postupně a dlouhodobě.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články