Středa, 26 ledna, 2022

Rakovina prsu. Postrach každé ženy

Více článků

Rakovina je onemocnění způsobené genetickou mutací. Jde o neomezené, nekontrolované množení buněk, které přestaly podléhat kontrolním mechanismům organismu, přičemž vznikne neúčelnými nová masa tkáně, která roste a invazivní se šíří. Ne vždy se jedná o zhoubné tkáň, avšak každou změnu na prsech (bulky, barva kůže, uzlíky) a na bradavkách třeba bezpodmínečně nechat vyšetřit odborníkem.

Příčina vzniku rakoviny prsu není ještě přesně objasněna. Vychází se však z toho, že u přibližně 5% nemocných žen je spoluodpovědná genetická predispozice. Každá žena má v sobě určitou míru rizika, že u ní rakovina prsu propukne.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny:
genetika, rodinná anamnéza (výskyt rakoviny u příbuzného)
nadváha (strava bohatá na tuky)
časná menstruace (před 11. rokem života)
menopauza ve vyšším věku
pozdní nebo žádné těhotenství
hormonální terapie (dlouhodobé užívání ženských pohlavních hormonů – estrogenů)
kouření a užívání alkoholu, drog,
ozáření ionizujícím (rentgenové) paprsky
chemikálie, znečištění ovzduší
stres
Prevenci při takovém vážném onemocnění netřeba nikdy podceňovat, proto je velmi důležité každý měsíc (po menstruaci, kdy prsy nejsou takové citlivé) samovyšetřování prsů jako opatření zachytit chorobné změny včas. Zahrnuje v sobě prohlídku před zrcadlem (nejlépe po koupání, kdy je kůže uvolněná, vláčná) a následné prohmatání kůže prsou a podpaží.

Každou nově zjištěná změnu třeba ihned konzultovat se svým gynekologem. Jakékoliv zatvrdliny, bulky, uzlíky, nehojící se rány, propadlé jamky v kůži, nabobtnání lymfatických uzlin, změna barvy kůže nebo sekrece (výtok) z prsní žlázy jsou přinejmenším podezřelé a v každém případě vyžadují lékařské vyšetření.

Prevence rakoviny prsu:
samovyšetřování prsů každý měsíc po menstruaci
zdravý životní styl (čerstvé ovoce, zelenina, obiloviny pro obsah vlákniny)
nekouřit, nepít alkohol
vícečetné těhotenství, kojení
neodkládat porod prvního dítěte do vyššího věku
redukce hmotnosti
užívání estrogenů (např: na zmírnění obtíží během menopauzy) pouze pod přísnou kontrolou lékaře a podle možnosti časově omezeně
Od 20. roku života mají ženy možnost jednou ročně nechat si bezplatně provést lékařské vyšetření prsů, které sestává z palpačního prohmatání prsty a vyšetření sonografie (ultrazvuk). V případě užívání hormonální antikoncepce je třeba absolvovat sonografické vyšetření automaticky a chodit na něj pravidelně.

Po 40. roku života mají nárok podrobit se každé 2 roky mamografii (rentgenové vyšetření prsou).

Po 50. roce je třeba absolvovat preventivní mamografické vyšetření prsou každý rok.

Rakovina prsu u mužů
Vyskytuje se zřídka. Většinou bývá objevena až v pokročilém stádiu, proto bývá proces léčby složitější než u žen. V mnoha případech je odstranění prsní svalu nezbytné, ale pro prognózu hraje rozhodující roli

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články