Pátek, 31 března, 2023

Krásná a … hladová?

Více článků

V žádném případě nechceme nabízet návod, jak se vyhladovět. Na druhé straně, štíhlé linii a pevnému zdraví jeden, dva ale i několik dní s prázdným talířem opravdu prospěje. Nevěříte?

V šedesátých letech minulého století jeden vynalézavý vědec, možná i hladový, učinil pokus se svými starými tučnými slepicemi. Dámy v letech už dávno přestaly snášet vejce a jejich maso by pokazilo i dobrou slepičí polévku. Vědec umístil hejno do ohrady se zemí bez jediného stébla trávy a během několika dní jim kromě vody nepodával žádnou stravu. Po jistém čase, jakoby si to staré paní rozmysleli a nově začali snášet.

Věčně mladý?

Omlazování organismu s prázdným žaludkem by si zasloužilo více pozornosti než celý kosmetický průmysl se svými „zaručenými výsledky“. Půst čili úplné nejíst jakékoliv stravy po určitou dobu do svého jídelníčku zahrnuli už moudří Římané a Řekové. Znali ho ve všech starých kulturách a léčebny ho využívali např. Hippokrates, Avicenna, jogíni a jiní. I v dnešní době je dieta velmi oblíbeným způsobem, jak se dostat do formy.

Na druhé straně, ne každý může na několik dní zastavit přísun potravy. Velmi dobře zvažte svůj zdravotní stav, předejdete tak nechtěnému jo-jo efektu, případně vážnějšímu poškození zdraví. Nejlepší bude, když navštívíte svého lékaře ještě před tím, než hladovku odstartujete. Může vám poradit is dalšími pomocnými léčebnými procedurami, například proplachování střev, očista kůže a všech dutin. Ale to už jsme daleko za linií běžného smrtelníka.

Blouznit od hladu? Ale ne!

Když si blíže podíváte regály v potravinách v jednotlivých ročních obdobích, logicky vám vychází, že na jaře, když jsou sklepy prázdné, drží se úplná hladovka. Na podzim, kdy je na trhu dostatek ovoce a zeleniny, je čas na tekutou dietu. Hladovka na začátku roku a po bohatém létě probíhá obvykle několik dní a pouze pod dohledem lékaře.

Na druhé straně existuje způsob pravidelného očišťování těla, například jeden den v týdnu dle vlastního výběru. Nejlepší v pondělí po vydatném nedělním obědě. V tomto dni nepřijímáte žádnou potravu, nebo jen v podobě tekutých domácku upravených a lehkých jídel. Podstata hladovění s léčebným účinkem spočívá v tom, že organismus, pokud nedostává výživu, je nucen využívat vnitřní rezervy. Takových rezerv je mnoho – tuková tkáň, rozličné nárůstky a nánosy na cévních stěnách a na vnitřních orgánech. Organismus použije nejdříve to, co se aktivně neúčastní životních procesech. Patří sem i oslabené tkáně a buňky.

Zároveň se tím mobilizují obranné síly organismu. Jinými slovy, vaše tělo zkonzumuje samo sebe, tedy to, co je navíc. To vše se samozřejmě neděje za jeden den. Ale tělo má na druhé straně úžasnou schopnost pamatovat si poslední trávení rezerv a toto trávení stupňovat. Stane se tak i tehdy, pokud se rozhodnete hladovět každých sedm dní. Podle odborníků lze toto krátkodobé hladovění prodloužit na 36 hodin, což je ideální stav, aby organismus nedostatek živin zaregistroval a sáhl po „zásobách“. Vypadá to následovně: první den a polovinu z druhého dne nesníte vůbec nic, hodně pijete.

Na oběd a večeři si druhý den připravíte zeleninové šťávy, zeleninový prívarok nebo jiné tekuté zeleninové jídlo. Pokračujete tak i na další den a postupně přidáváte normální stravu. Už po několika týdnech nastane jev, kterému se říká dystrofie. Přijímání i menších porcí jídla vyvolává pohyb střev, čímž se zlepšuje trávení, „zásoby“ se zmenšují a spolu s nimi odcházejí škodlivé látky z těla. Cítíte se lépe a skutečně na tom se svým zdravím lépe jste.

Zázraky? Ale kdeže!

Kdo na sobě jednou vyzkouší krátké očistné kúry, nejednou se rozhodne i pro ty dlouhodobější, při kterých asistuje i lékař. Účinek dlouhodobých půstů nejednou pomohl při léčení obezity, cukrovky, ale i dalších civilizačních chorobách. Ochránil nejedno srdce od infarktu a mladým přinesl zlepšení vzhledu pokožky, kvality vlasů, vyléčil alergie a ekzémy. Byly zaznamenány případy, při kterých došlo po několika opakovaných hladovkách ke zlepšení zraku, jako následek vyléčení původní choroby. Je pravdou, že i při krátkodobém hladovění se vám vyjasní pohled, objevíte chutě, o jakých jste neměli zdání. Nemluvě o probuzení citlivých buněk na svém těle, které ocení váš partner za horkých nocí. Ještě stále nevěříte? Ať se líbí, zkuste, jak chutná hladovému!

Promo kód Wolt Vám ušetří 150 Kč na první objednávku.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články