Středa, 26 ledna, 2022

Šperky s chrysoprasem

Více článků

Minerály tvořily vždy velmi důležitou součást šperkařských konceptů, ať už se jednalo o osazování masivních šperků drahokamy nebo výrobu talismanů, u nichž se věřilo, že mají specifické účinky na lidský organismu a jeho zdraví i duchovní život. Tento koncept prakticky přetrvává i dodnes, a proto jsou minerály velmi často využívány jako ústřední prvky, či doplňují specifické tvarování šperků z drahých kovů. Pro tento účel bývají kameny opracovány různým způsobem, který buď zvýrazňuje jejich krystalickou strukturu (broušení), barevnost či podtrhuje přírodní vzhled (pokud jsou ponechány v surovém stavu). Chrysopras s krásnou zelenou barvou bývá využíván ve všech uvedených formách.

Chrysopras ve šperkařství

Z mineralogického hlediska je chrysopras speciální odrůdou chalcedonu s výrazně zelenou, až zelenožlutou barvou, některé kameny jsou však zbarveny spíše do azurova. Mezi jednotlivými odrůdami chalcedonu má chrysopras zvláštní místo právě kvůli specifickému zabarvení, které mu dodávají sloučeniny niklu. Chrysopras je po opracování průsvitný a dosahuje jemného lesku, jedná se o poměrně vzácný polodrahokam s ceněnými vlastnostmi. V esotérice je chrysopras spojen s klidem a odpočinkem, léčebné účinky jsou mu připisovány zejména v souvislosti se zažíváním a plodností.

Šperky s chrysoprasem

Díky zelené barvě je možné chrysopras kombinovat jak se stříbrem, tak se zlatem, ideální je jeho osazení do bílých kovů, které dají vyniknout jeho vlastnostem. Šperky s chrysoprasem obsahují obvykle jeden centrální kámen, který bývá masivní a tvoří obvykle jeho hlavní prvek. Typicky se tento minerál osazuje do přívěšků nebo prstenů – zlaté a stříbrné prsteny s chrysoprasem jsou krásným doplňkem, který rozhodně přitáhne pozornost. Díky variabilitě kamene i možnosti použití v opracovaném či surovém stavu bývají šperky s chrysoprasem velmi originální a oblíbené.

Více zajímavých informací se dozvíte v článku Šperky s chrysoprasem na našem blogu.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články