Středa, 26 ledna, 2022

Zbavte se vlhkosti ve zdivu. Definitivně!

Více článků

Naším posláním je aby více rodin žilo ve zdravém domácím prostředí. Nejčastějším zdrojem vlhkosti je spodní vzlínání vody do stavebních konstrukcí nebo boční tlak vody při stavbách ve svahu, případně kombinace obou. Další příčinou bývá nesprávné, případně žádné odvětrání stavby, například po zateplení starších objektů.

Při kompletním zateplení se zakryjí i průduchy, které sloužily k cirkulaci vzduchu, a omezená cirkulace následně vede k vlhnutí zdiva. Naši předkové měli s odvětráváním staveb bohaté zkušenosti, na které jsme již bohužel pozapomněli. V minulosti například vynechali cihlu, do otvoru osadili mřížku – a dům větral. Větrání sklepů a suterénů pomáhali i násypky na uhlí, které dnes u novostaveb nenajdete.

Příčinou vlhnutí zdiva může být i porucha na vodoinstalace a odpadech vody, což se projevuje jinak než klasické vzlínání vlhkosti, a to šířením vlhké mapy z jednoho bodu do všech stran.

S jakými příčinami vlhnutí zdiva se ve své praxi nejčastěji setkáváte?

Nejčastěji řešíme nedostatečnou nebo poškozenou svislou či vodorovnou izolaci. Samozřejmě, je nezbytné dodat, že žádná hydroizolace nevydrží věčně. S výjimkou staveb z litých betonů, které obsahují silikáty, začnou stěny dříve či později vlhnout, protože postupně dochází k degradaci fólií a izolačních vrstev.

Jak se dá poškozená izolace nahradit?

Na trhu je množství nabízených metod. Od více či méně destruktivních (odkopávání, podřezávání) až po různé druhy nízkotlakých a vysokotlakých injektáží, které slouží k vytvoření chemické zábrany proti pronikání vody dovnitř zdiva. Naše metoda se od ostatních liší tím, že nejen vytvoří bariéru proti pronikání vlhkosti, ale v první řadě stěny aktivní vysuší, protože použita speciální injektážní hmota na bázi zkřížených polymerů na sebe váže vodu, a to v obrovském množství (1 kg pojme až 150 litrů vody). Tím, že na sebe vodu naváže, zvětší svůj objem, vytvoří tlak, a pronikne do kapilárního systému celého zdiva. Výhodou je, že zdivo tak nenaruší naopak ještě ho zpevní. Nehrozí žádné statické problémy, jako např. při podřezávání stěn. Po vysušení se z hmoty vytvoří krystalky. Celý tento proces trvá jeden až dva roky v závislosti na tloušťce a materiálu zdiva. Injektážní hmota si však i po vysušení zdiva udržuje svou funkčnost. Pokud například dojde k vyplavení suterénního prostoru nastartuje se k opětovné aktivaci vlhko znovu pohltí a opět postupně vysuší.

Jak dlouhou záruku na sanaci poskytujete?

Tato patentovaná metoda pochází z Německa, na Slovensku máme výhradní zastoupení. Poskytujeme záruku až „30“ let.

Jak probíhá celý proces sanace?

Před každým vysoušením navštíví zákazníka náš specialista, který na místě zhodnotí situaci, proměří vlhkost zdiva speciálním přístrojem a navrhne optimální postup sanace. Následuje kalkulace a návrh smlouvy o dílo. Nezávaznou cenovou nabídku můžete získat zde: www.osetreniestavieb.sk/kalkulacia

Před samotnou injektáží je v některých případech nutné oklepání omítek až na samotné zdivo z cihel či různých jiných materiálů. Touto metodou lze sanovat všechny stavební materiály, i kamenné stěny. Po odvlhčení doporučujeme na zdivo nanést běžnou vápenocementové omítce, tuto fázi však řadíme neuponáhľať. Délka vysychání může trvat od jednoho měsíce až po 2 roky, záleží na tloušťce zdiva a na tom, zda je stěna pod nebo nad úrovní země. Následná kontrola probíhá po několika měsících od sanace.

Do jaké tloušťky zdiva metoda funguje?

Metodu lze úspěšně aplikovat do tloušťky stěny až 120 cm. Injektážní hmota je netoxická, bez zápachu, obsahuje stříbro a do budoucna působí jako prevence proti plísním.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články