Středa, 26 ledna, 2022

7 nejvýraznějších trendů u zasklených plochách

Více článků

Velké plochy skla, které znamenají lepší kontakt s okolím, jsou touhou mnohých budoucích majitelů rodinných domů. A přání zákazníka je i v tomto případě pro výrobce rozkazem. Čím nás ještě dnes dokáží při zasklených plochách potěšit?

 1. Lepší izolace
  Přísnější požadavky na tepelněizolační vlastnosti se týkají i oken. Souvisí s tím, že od letošního roku už musí novostavby splnit limity kategorie téměř nulový dům. Mezi nejdůležitější parametry patří součinitel prostupu tepla Uw (kde index w znamená window, tedy okno), který by měl být po novém nižší nebo roven 0,85 W / (m2. K). Na této hodnotě se přitom podílí zasklení i rám. Jelikož lepší tepelněizolační vlastnosti má trojsklo (Ug = 0,6 – 0,8 W / (m2. K)), roste poptávka právě po takovém zasklení a výrobci profilů přecházejí na systémy primárně určeny k použití trojskel. Jejich snaha zároveň směřuje k vývoji profilů s co nejnižším součinitelem prostupu tepla (Uf, kde f znamená frame, tedy rám).

Možností je zde přitom několik. Podle Richarda Váchy, technického manažera pro profilové systémy Deceuninck, při plastových profilech dá dosáhnout optimálního součinitel prostupu tepla celým oknem s pěti až šesti komorami se stavební hloubkou od 70 mm. Tepelněizolační vlastnosti přitom možno zlepšit například použitím výztuže ze sklolaminátu, hliníkovými přihrádkami v profilu, větším zapuštěním skla či optimálním umístěním výztuže.
Nejde však jen o samotný prostup tepla oknem, ale io izolaci proti dešti a větru v místě spojů, což se dosahuje systémem stále kvalitnějších těsnění. V mnoha případech může být podstatným parametrem i ochrana před hlukem.

střešní okna v podkroví
Zdroj: VELUX

Tři střešní okna (dvě otevíravá a jedno fixní) v jednom elegantním štíhlém rámu, to je produkt s názvem VELUX STUDIO. Výhodou jednoho rámu pro tři okna je jednoduchá a rychlá montáž. Tento systém však má i další přednosti. Štíhlé rámové profily jsou nejen estetickým řešením, ale umožňují i ​​zvětšení plochy skla, což znamená více denního světla i téměř nerušený až panoramatický výhled. Vnitřní klima zlepšují také výborné tepelněizolační vlastnosti nízkoenergetického bezpečnostního trojskla (Uw = 1,2 W / (m2. K)) a možnost ventilace. www.velux.sk

 1. Univerzálnost
  Dalším trendem, který je pro běžného uživatele možná méně zjevný, je univerzálnost zda kompatibilita jednotlivých prvků okenních systémů jednoho výrobce. To dovoluje vzájemně kombinovat různé komponenty a dává tak více možností při navrhování. Ruku v ruce s takovou standardizací jde i zjednodušení instalace či výměny. „Mechanické a elektromechanické komponenty se stále častěji konfigurují jako
  tzv. plug’n’play řešení, čímž se minimalizuje čas při výrobě a montáži, „upozorňuje Peter škvára, vedoucí organizační složky společnosti Schüco na Slovensku.
  Myslíte si, že se vás tento trend netýká? Ale týká. Pro vás to totiž může znamenat řešení lépe ušité na míru právě pro váš dům i jeho rychlejší realizaci.

Okna, a zejména zasklené stěny, které spojují interiér s terasou, jsou stále větší a jejich konstrukce stále subtilnější. Vliv tohoto trendu na exteriér i interiér rodinných domů, i na komfort bydlení je přitom velmi příjemný.

 1. Méně rámu, více skla
  Tento trend je asi nejvíce viditelný: okna, a zejména zasklené stěny, které spojují interiér s terasou, jsou stále větší a jejich konstrukce stále subtilnější. Efekt je totiž velmi příjemný – více slunečního světla v místnosti, hezčí výhled, větší pocit volnosti a lepší kontakt se zahradou … nemluvě o elegantním moderním vzhledu fasády. Trend subtilních profilů a velkých ploch skla přitom hraje do karet zejména hliníkovým oknům, při kterých jde o přirozené využití jejich silných stránek. V tomto směru však odvedli velký kus práce i výrobci plastových profilů. Za jejich přednosti se tradičně považuje zejména výborná izolační schopnost a snadná údržba. V robustnosti a únosnosti profilů, t. j. v možnostech využít útlé rámy a velkorozměrné skleněné tabule, však měli dlouho rezervy. A právě zde zaznamenali výrazný pokrok.

Například firma Rehau uvedla na trh již před deseti lety kompozitní materiál na bázi PVC a skelných vláken RAU-FIPRO, který umožnil vyrábět okna nebo dveře v rozměrech, jaké byly dosud možné pouze při hliníkových profilech. Do určitých velikostí přitom nebyly potřebné ocelové výztuhy, což vedlo ke zlepšení součinitele prostupu tepla a ke snížení hmotnosti okna. Firma už představila i novou generaci kompozitu RAU-FIPRO X, která má mnohem vyšší podíl skelných vláken.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články