Čtvrtek, 28 března, 2024

Více volna a méně práce? Work-life balance je novodobým fenoménem

Více článků

Kdo by nechtěl trávit méně času v práci a více času s rodinou a přáteli? Češi dlouhodobě obsazují nejvyšší příčky v počtu odpracovaných hodin. Poslední dobou se však stále více prosazují firemní benefity v podobě dovolené navíc, flexibilní pracovní doby a možnosti práce z domova. Jak získat více volného času?

Trendem mladé generace je netrávit život jen prací, nýbrž snaha prožít jej naplno a prošpikovat ho zážitky. Fenoménem posledních let jsou takzvaní digitální nomádi, kterým stačí stabilní připojení k internetu a mohou svoji práci vykonávat z jakéhokoliv místa na planetě. 

Každý však nemůže být programátor, markeťák nebo správce sociálních sítí. Ten, kdo má rodinu a děti navíc nemůže nebo nechce jen tak vše zabalit a odstěhovat se na druhou stranu zeměkoule. Jiní potřebují více volna, aby se mohli věnovat nemohoucím příbuzným. 

Důvody pro více času se mohou různit. Ať už je to snaha věnovat se rodině, stárnoucím rodičům či malým dětem, rozjezd podnikání, rekonstrukce bydlení, studium nebo časově náročný koníček. 

Work-life balance začíná být důležitý pro čím dál více občanů. Nechtějí svůj život strávit jen prací, nýbrž se touží věnovat především sami sobě a svým blízkým. 

Jedním z řešení se jeví být poloviční úvazek. Počet hodin je tu zkrácen z obvyklých čtyřiceti hodin týdně na pouhých dvacet. Často o takové úvazky žádají například maminky na rodičovské dovolené, které si chtějí přivydělat nebo vysokoškolští studenti. Pracovní úvazky však mohou být i třetinový nebo čtvrtinový, záleží na dohodě se zaměstnavatelem.

Co obnáší neplacené volno 

Čas od času přijde v životě chvíle, kdy nestačí roční dovolená a delší volno je nevyhnutelné. Není vždy strategické nebo žádoucí dávat rovnou výpověď ze zaměstnání a pokud to provozní podmínky podniku dovolují, lze využít možnosti neplaceného volna. 

Na neplacené volno nemá pracovník ze zákona nárok. Vždy záleží na vůli nadřízeného a vzájemné dohodě. Délka takové absence není přesně stanovena a důvod žádosti není rozhodující. 

Obecně platí, že během zaměstnancovy absence firma za pracovníka neodvádí sociální pojištění a zaměstnanec je posléze povinen svému zaměstnavateli doplatit zdravotní pojištění. Buď hotově nebo formou srážky ze mzdy. 

Neplacené volno nemusí být podmíněno žádným závažným důvodem. Jelikož na něj neexistuje zákonný nárok, vždy záleží jen na svolnosti zaměstnavatele. V průběhu neplaceného volna tak lze například absolvovat kurz instruktora lyžování.

Žádost o neplacené volno – vzor musí obsahovat přesný termín od do, důvod žádosti, a souhlas s individuální úhradou zdravotního pojištění. Žádost nemusí být písemná, může se jednat jen o ústní dohodu. 

Dovolená ve zkušební době

Změna zaměstnání není vždy plánovaná. Občas přijde nutnost odchodu z práce jako blesk z čistého nebe, zatímco plány na zimní či letní dovolenou jsou hotové dlouho dopředu. Jak skloubit nástup do nové práce a odjezd na plánovanou a již zaplacenou dovolenou? Je možná dovolená ve zkušební době

Zákoník práce dovolené ve zkušební době není příliš nakloněn, ovšem nic není nemožné. Zkušební doba trvá standardně tři měsíce, ovšem opět platí, že pokud to provozní podmínky a dobrá vůle nadřízeného povolují, není důvod, proč by žádost o dovolenou měla být zamítnuta. Je však třeba pamatovat na to, že zkušební doba se o dobu trvání dovolené prodlužuje. 

Evidence docházky

Evidence docházky má různé podoby. Dobám takzvaných píchaček pomalu odzvoňuje a nastupují elektronické čipy, identifikační karty a nezřídka také biometrická docházka prostřednictvím otisků prstů. 

Evidence docházky zaznamenává přítomnost zaměstnance na pracovišti, pracovní neschopnost, návštěvy lékaře, dovolenou a také například ošetřovačky. Evidence docházky se často plete s evidencí pracovní doby, která zaznamenává začátek a konec směny, přesčasy a práce v noci. 

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články